top of page

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir?

Hemen herkesin hayalidir, dillere destan bir düğünle evlenmek. Her şeyin tas tamam olduğu, düğüne gelenlerin haftalarca konuşacağı bir düğünü kim istemez ki. Bunun için her türlü hazırlığı yapan ve hiç bir masraftan kaçmayan düğün sahipleri, kesenin ağzını sonuna kadar açıyor.

Bütün her şey tamam.

Düğün yeri, orkestrası, pastası, konfetisi, çiçeği, gelin arabası, gelinliği ve damatlığı..

Hepsi aylar öncesinden ayarlandı.

Ama eksik bir şey var sanki. Evet bunlar da önemli ama bu özel anı geleceğe taşıyacak bir fotoğrafçı eksik.

Amaan son dakikada buluruz... dediniz ve yanıldınız..

Belki de yapabileceğiniz en büyük hata bu olacaktır. Telafisi olmayan, kocaman bir hata.

Yaptığınız bütün hazırlıkları sizin yerinize saklayacak fotoğrafçı belki de düğününüzün en önemli ayrıntısı. Yoksa çocuklarınıza bu mutlu gününüze dair ne göstereceksiniz.

Tabiki sadece fotoğrafçı ayarlamak da yeterli değil. İyi fotoğrafçı ayarlamanız gerekiyor.

Öyle ki şuan elinizi sallasanız fotoğrafçıya değecek.

Torunlarınıza Gülümseyin sloganı ile yola çıkan Fethiye'nin tanınmış düğün fotoğrafçısı Fatih Yılmaz, iyi bir düğün fotoğrafçısı nasıl seçilir sorusunun cevabını sizler için yazdı.

Yılmaz, Düğün fotoğrafçısını seçmek için çiftler genelde çevrelerinden destek aldıklarını söyledi. Daha önceden bir yakını ile çalışmış fotoğrafçı varsa, işleri daha da kolaylaşır diyen Fatih Yılmaz, aksi halde çiftlerin kendi imkanlarıyla bir fotoğrafçı bulma çabası içine girdiklerini açıkladı.

Fethiye'nin Düğün Fotoğrafçısı Fatih Yılmaz;

"Gelin ve damat adaylarının düğün hazırlıkları aşamasında en çok zorlandıkları seçimlerden bir tanesi de düğün fotoğrafçısı seçimi oluyor. Özel Gün Fotoğrafçılığının çok fazla ilgi gördüğü son yıllarda, birçok fotoğrafçı da piyasaya giriş yaptı.

Bu fotoğrafçılardan birçoğu bireysel çalışarak para kazanıyor. Hatta az ücret karşılığında gayrı resmi iş yapanlarda yok değil. Bu durumda da çiftlerin kafaları haklı olarak karışıyor.

İlk olarak yaşadığınız il ya da ilçedeki fotoğrafçıların listesini internet yardımıyla çıkartmanız gerekmektedir. Daha sonra bu listedeki düğün fotoğrafçılarının işyerlerinin olup olmadığı incelenmeli. Olası bir olumsuzlukta nereyle, kiminle muhatap olacaklarını bilmeleri gerekir. O da tamamlandığı zaman, fiyat konusunda kendinize en uygun olan düğün fotoğrafçısı hangisi ise o fotoğrafçı ile bire bir görüşme ayarlanmalıdır. Bu görüşmeler çok önemlidir. Hem çiftlerin hem de fotoğrafçının birbirlerini tanımaları hatta kaynaşmaları gerekmektedir. Aksi halde, çok soğuk ve sevmeyeceğiniz bir fotoğrafçı ile çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda, başarısız düğün çekimlerini beraberinde getirecektir.

Çalışmayı düşündüğünüz fotoğrafçınızın çalışmalarını mutlaka görmelisiniz hatta o çalışmaların gerçekten kendisine ait olup olmadığını defalarca sormanızı tavsiye ederim. Çünkü Türkiye’de başka bir fotoğrafçının çektiği fotoğrafın üzerine kendi imzasını atıp bu fotoğrafı ben çektim diye size servis edebilirler. Aman dikkat böyle bir durumda arkanıza dahi bakmamanızı tavsiye ederim.Fotoğraflarınız sizin eşinizin yada nişanlınızın o muazzam günü tüm detaylarını doğru bir şekilde fotoğraflamış olmalı ki her bakıldığında aynı tadı verebilmeli. Hatta gerekiyorsa onunla daha önce çalışmış olanlardan referans almalısınız. Bu durum karar vermenizi kolaylaştıracaktır

Fotoğrafçınız la birlikte iken onu fark etmemeli ve sıkılmamalısınız ki bunu sağlayacak olanda fotoğrafçınızın ve ekibidir. Bu yüzden seçimini yaptığınız fotoğrafçınızın bir ekibi olmasına dikkat etmelisiniz. bir ekip ile çalışan fotoğrafçı her detayın mükemmel olmasına özen gösterir."

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page