top of page

Fotoğraf çekmenin püf noktaları

Fotoğraf çekimi için bazı mühim ipuçlarını vermeden önce, ana kuralı hatırlatalım: Fotoğraf makinenizi her vakit yanınızda bulundurun. Çünkü bazı anlar vardır ki, on senede bir ancak karşılaşabilirsiniz. Bunu unutmayın ve aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra, makinenizi alıp harika fotoğraflar çekmeye başlayın.

SADE BİR ARKA PLAN KULLANIN

Sade bir arka plan, fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin.

IŞIĞA DİKKAT EDİN

Fotoğrafını çektiğiniz nesneden sonra fotoğrafın en önemli unsuru ışıktır. Işık, çektiğiniz fotoğraftaki her şeyin görünümünü etkiler. Anneannenizi çekerken, yandan vuran parlak gün ışığı kırışıklıkları belirginleştirir. Oysa bulutlu bir günün loş ışığı aynı kırışıklıkları gizler.

Çektiğiniz nesne üzerine fazla ışık düşmesini istemiyor musunuz? O halde ya kendiniz yer değiştirin ya da çektiğiniz nesnenin yerini değiştirin. Manzara fotoğrafı çekerken, ışığın kavuniçine çaldığı ve bütün arazi boyunca uzanıp gittiği sabahın erken ya da akşamın geç saatlerini deneyin.

YÖNETMEN GİBİ DÜŞÜNÜN

Fotoğraf çekerken denetim sizde olsun; fotoğrafların kalitesinin ne kadar arttığını siz de görün. Yalnızca bir fotoğrafçı gibi değil, bir film yönetmeni gibi hareket edin. Film yönetmeni her şeyi kontrolünde tutan kişidir.

Yer seçimini yönetmen yapar: “Herkes arka bahçeye çıksın.”

Aksesuarları yönetmen seçer: “Kızlar, eteklerinizi düzeltin.”

İnsanları yönetmen organize eder: “Şimdi biraz daha yaklaş ve sağa doğru eğil.”

Fotoğraf çekerken çoğu zaman bu kadar müdahaleci olmanız gerekmez fakat ne demek istediğimizi anlamışsınızdır: Fotoğraf çekerken kontrolü bırakmayın ki, kendi fotoğraflarınızın güzelliği de size ödül olsun.

コメント


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page