top of page

Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir ?

İyi fotoğraf çekmenin belli kuralları ve yöntemleri vardır. Bu kuralların dışına çıkıp özgün olurken de güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları sizi en ideal kareye taşır. Fatih Yılmaz Fotoğrafçılık olarak bu konularda sizlere ışık tutacak bazı konuları açıklamak istedik. Günümüz gelişen teknolojisinde hemen herkes fotoğraf çekebiliyor. Fotoğrafta, mühim olan gördüğünü çekmek değil, görülmeyeni keşfetmektir. Ve tabiki en iyi ışık değerleri ve kompozisyonla olacak bu. Peki iyi bir fotoğraf çekmek için ne yapmalıyız.

• Sade Bir Arka Plan Kullanmak

Fotoğrafın bütününü görmek… İyi bir kare yakalamanın sırrı kadraja giren her nesnenin değerlendirilmesidir. En önemli adım ise arka fonunun sadeliğidir. Konu bütünlüğünü bozacak en ufak bir detay tüm karenin bozulmasına neden olur. Bilhassa dış çekimlerde çevre faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve arka planın sade olduğu alanlar tercih edilmelidir.

• Doğru Flaş Kullanımı

Flaş çeşitleri ve kullanım alanları bir fotoğrafçı için oldukça önemli bir adımdır. Hangi kare için nasıl bir flaş kullanılmalı, yanlış seçimlerin sonuçları nelerdir, flaş kullanmaktaki amaç nedir? gibi sorulara doğru yanıt verilmelidir. Açık hava çekimlerinde doğal ışık kaynaklarını kullanmak en doğrusudur. Ancak güneş dik açıyla geliyorsa flaş kullanılmalı ve çekimlerde istenmeyen gölgelerden kurtulmalıdır.

• Işık Ayarlarını Yapmak

Fotoğrafın temel öğesi olarak kabul edilen ışık, fark türleriyle tüm kullanım alanlarına hitap ediyor. Fotoğrafta kullanılan 3 temel ışık türü vardır. Flaş, doğal kaynaklar ve aydınlatma armatürleri… Işık türlerini doğru bir şekilde seçmek ve uygulamak şarttır. Aksi hale portrenin bir bölümü karanlık çıkabilir, ışık patlamaları oluşabilir. İyi bir fotoğrafçı ışık kaynaklarını kontrol altına almalı ve en etkin biçimde kullanmalıdır.

• Altın Oran Kuralını Unutmamak

İyi bir fotoğrafın sırrı şudur: Altın oran kuralı… En basit tanımıyla konuyu kadraja yerleştirme şeklidir. Fotoğrafını çekmeyi planlanan konu orantılı bir şekilde kadrajın ortasına yerleştirilmemeli, aksine ortanın sağına ya da soluna yakınlaştırılmalıdır. Bu kural sayesinde fotoğraf hem estetik görünecek hem de kendini iyi anlatacaktır.

• Doğru Objektif Seçmek

Objektif seçimini doğru bir şekilde yapmak sizi iyi bir fotoğraf karesiyle buluşturacaktır. Objektif seçimi yaparken çekeceğiniz fotoğrafın amacını ve konusunu belirlemelisiniz. Örneğin vahşi hayvan fotoğrafı çekmek için belli bir uzaklıkta bulunmak gerekir, bunun içinde teleobjektif tercih edilirken düğün için 50 ve 85 mm objektifler ideal oluyor.

Fotoğraf çekmenin incelikleri bu şekilde özetlenebilir. Tabi bu alanda tecrübe sahibi oldukça kendi tarzınızı keşfedecek ve yeni yöntemler oluşturacaksınız.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page